Pages Menu
Categories Menu

Posted on 2.02.14 in Svet

Rusija bo svoj vesoljski observatorij poslala v vesolje do leta 2020

Rusija bo svoj vesoljski observatorij poslala v vesolje do leta 2020

Ruski observatorij izjemno visoke občutljivosti in ločljivosti se bo morda odpravil v vesolje do leta 2020.

Vodja Roskosmosa Oleg Ostapenko je na 38. Akademskih branjih o astronavtiki izjavil, da bo specialni vesoljski observatorij postal ena od kratkoročnih in daljnoročnih prioritet Ruske federalne vesoljske agencije.

Med drugimi usmeritvami prihodnje dejavnosti agencije je omenil še »razvoj in izdelavo vesoljskih naprav po principu blokov, pa tudi servisnih platform«. Poleg tega se je nujno potrebno lotiti tudi reševanja kritičnih težav v zvezi z vesoljskimi smetmi. Vodja agencije je posebej poudaril pomembnost sodelovanja ljudi iz prakse z znanstvenimi ustanovami: »Danes smo s tem v zvezi podpisali sporazum z Moskovsko državno tehnično univerzo Baumana, kmalu jih bomo podpisali tudi z univerzami v St. Peterburgu in Kazanu. Ti programi bodo omogočili konkretno dejavnost.«

Foto: redorbit.com

Poleg tega načrtuje Roskosmos »v najkrajšem času« razviti težko nosilno raketo, ki bi bila na orbito sposobna dvigniti uporabni tovor težek 80 ton. »Gre za čimprejšnjo konstrukcijo rakete, ki bi imela sposobnost prepeljati uporabni tovor težek 80 ton,« je povedal Ostapenko. »Ta raketni kompleks nameravamo v nadaljnjem uporabljati za rakete, ki bodo sposobne dvigniti tovor tudi do 160 ton in več.«

Spomnimo, da je v letu 2014 Roskosmos načrtoval odpraviti na orbito observatorij »Spektr-RG«, ki so ga izdelali skupaj s španskimi kolegi, a so se načrti spremenili, tako da bo teleskop v vesolje lansiran kasneje. Generalni direktor Znanstveno-proizvodnega združenja Lavočkina, Viktor Hartov, je oktobra lani sporočil, da nemški partnerji že skoraj leto zamujajo z dobavo enega od dveh znanstvenih instrumentov za observatorij. Pojasnil je, da so težave pri izdelavi teleskopa za »Spektr-RG« povezane s temeljno novostjo opreme.

»Spektr-RG« bo druga naprava v seriji ruskih astrofizikalnih observatorijev. Prvi je bil »Spektr-R«.

S pomočjo observatorija »Spektr-RG« bo prvič opravljen pregled celotnega neba s trdimi rentgenskimi žarki v energijskem spektru od 2 do 30 kiloelektronvoltov, kar bo omogočilo odkritje več sto tisoč skritih supermasivnih črnih lukenj.

 Na observatoriju težkem dobri dve toni bodo razmeščeni trije znanstveni aparati: evropski rentgenski zrcalni teleskop eROSITA, ruski astronomski rentgenski teleskop koncentrator ART-XC in britanski širokokotni rentgenski monitor Lobster.

Satelit »Spektr-R«, zasnovan v okviru mednarodnega projekta »Radioastron« po naročilu Roskosmosa, je bil izstreljen v vesolje leta 2011 z nalogo preučevanja sončnega vetra in medplanetarnega magnetnega polja, galaktik, kvazarjev, črnih lukenj in nevtronskih zvezd. Teža satelita je 3850 kg, njegova aktivna življenjska doba 5 let.

 »Spektr-R« je sestavljen iz univerzalne platforme »Navigator«, ki so jo razvili v ZPZ Lavočkina, in vesoljskega radioteleskopa z anteno premera 10 metrov. Celotno znanstveno opremo je razvil Astrokozmični center Inštituta za fiziko Ruske akademije znanosti.

Platforma »Navigator« vsebuje nadzorno ploščo, radijski sistem, sistem oskrbe z električno energijo in pogonski sistem. Na tej platformi gradijo tudi »Spektr-RG«.

Znanstveniki menijo, da bo »Spektr-RG« edini naslednik vesoljskega teleskopa Hubble. »Hubble ni izključno UV teleskop in je skrajno preobremenjen z zahtevki. Med ruskimi zahtevki jih je le peščica takih, ki so podprti z opazovanjem na Hubble. Naš »Spektr UV« bo edini naslednik Hubbla v vesolju,« je prepričan višji znanstveni sodelavec Inštituta za astronomijo Ruske akademije znanosti, vodja skupine »Spektr UV«, Mihail Sačkov.

Vesoljski observatorij bo preučeval eksoplanete, evolucijo zvezd in vesolja.

Tamara Vodopivec

Povezave: Interfax.ru

 

 

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *