Pages Menu
Categories Menu

Posted on 27.03.18 in Univerze

Študentom krajinske arhitekture prva nagrada na mednarodnem natečaju Le:Notre

Študentom krajinske arhitekture prva nagrada na mednarodnem natečaju Le:Notre

Na malteškem otoku Gozo je potekala podelitev nagrad za mednarodni študentski urbanistični in krajinskoarhitekturni natečaj z naslovom FUTURE! ENVISIONING THE ECO ISLAND OF GOZO IN 2050. Skupina absolventov Oddelka za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, Urška Eler, Dominik Jakša, Nika Marn, Petra Pečan, Živa Pečenko in Tom Pogačar so pod mentorstvom asist. dr. Nadje Penko Seidl in dr. Tomaža Pipana prejeli prvo nagrado. Cilj natečaja je bil zasnovati celovito vizijo prostorskega razvoja z upoštevanjem različnih potreb in perspektiv na osnovi krajinskega potenciala. Natečaja se je udeležilo 16 skupin študentov krajinske arhitekture, urbanizma in arhitekture.

Mednarodna žirija je predlog študentov prepoznala kot izjemno kakovosten in celovit, saj zastavljeni problem naslavlja konsistentno skozi različne med seboj povezane sisteme in merila – od vizije in koncepta do jasnega predloga aplikacije na konkretnem območju. Natečaj je potekal v okviru sedmega Krajinskoarhitekturnega foruma, ki jih organizira Le:Notre Institute in ga je letos v sodelovanju z nemško Univerzo aplikativnih znanosti Anhalt gostila Univerza na Malti.

Glavno vprašanje, ki so ga naslavljali udeleženci natečaja, je bilo iskanje načina življenja v krajini in z njo na otoku Gozo v letu 2050. Tema letošnjega natečaja je bila priprava vizije razvoja otoka Gozo, ki naj bi se razvijal kot EKO otok in leži SZ od Malte. Na površini okrog 67 km2 živi okrog 30.000 prebivalcev. Glavna tema natečaja je bila raziskati možnosti življenja v prihodnosti v krajini in obenem s krajino.

Študentje krajinske arhitekture Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani so se z natečajnim predlogom z naslovom GO-GO GREEN (Gozo Goes Green) osredotočili na razvoj eko turizma in regionalno značilnega kmetijstva kot odgovor na posledice podnebnih sprememb. Njihov natečajni predlog naslavlja tri področja, ki se med seboj prepletajo in dopolnjujejo.

Natečajni predlog pri oblikovanju vizije skozi celoten proces išče ravnotežje med razvojnimi potrebami in okoljskimi omejitvami. Na območjih prepoznavne kulturne krajine vzpodbuja tradicionalno kmetijstvo, ki ustvarja pogoje za razvoj ekoturizma in obenem ustvarja prijetno bivalno okolje za lokalne prebivalce.

Na območjih, ki so degradirana zaradi različnih dejavnikov predlaga nove rabe: pogozdovanje z namenom preprečevanja erozije, zadrževanja padavinske vode in izboljšanja mikroklime, ter za povečanje privlačnosti krajine za rekreacijo in eko turizem; ter visokotehnološko kmetijstvo s poudarkom na vertikalnem in podvodnem kmetijstvu, samoregulaciji mikroklime ter optimizaciji porabe vode in hranil.

Pomanjkanje vode je rešeno preko sistema razsoljevanja morske vode, zadrževanja in zbiranja padavinske vode ter recikliranja odpadnih voda.

Energetska samooskrba je zagotovljena s proizvodnjo solarne energije na morskem solarnem otoku, na prometni infrastrukturi ter stavbah.

 

Foto: BF

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *