Pages Menu
Categories Menu

Posted on 25.02.16 in Featured, Galerije, Inštituti, Univerze, Video

Znanost ob 13h – “Inovacija, to sem jaz”

Znanost ob 13h – “Inovacija, to sem jaz”

Institut »Jožef Stefan« je v sodelovanju s Trombo, spletno agencijo za promocijo znanosti, www-tromba.si, pripravil tretje od omizij Znanost ob 13h. Namen srečanja z naslovom »Inovacija, to sem jaz« je bil soočiti stališča o vlogi in pomenu inovacij, ki so v zadnjih mesecih postale vodilo projektov, pri katerih je v ospredju sodelovanje med znanostjo in gospodarstvom.

Tak trend nekateri analitiki označujejo kot pritisk na znanstveno produkcijo, ki naj bi bila naravnana po meri kapitala za ustvarjanje izdelkov na trgu z višjo dodano vrednostjo. »Le govor o potrebi inovacij seveda ne zadošča. Pri prenosu inovacij v gospodarstvo in tudi zato, ker ima raziskovalno-inovativni proces svoje zakonitosti, je treba vzpostaviti nekakšen most, ki prehod iz raziskovalnih okolij v gospodarstvo sploh omogoča,« je poudaril direktor Instituta »Jožef Stefan« prof. dr. Jadran Lenarčič. Hkrati s tem pa se na različnih nivojih vedno bolj zapletamo v neproduktivno birokracijo, kar zmanjšuje učinkovitost tako za raziskovanje kot tudi za implementacijo inovacij v samo gospodarstvo.

Prof. dr. Marko Jaklič z Ekonomske fakultete v Ljubljani je nanizal vrsto primerov v uspešnih okoljih v tujini, kjer so ravno z vzpostavitvijo povezav med znanostjo in gospodarstvom oplemenitili inovacije in jim zagotovili življenje na trgu. Vendar pa pri tem Jaklič opozarja, da brez korenitega posega in vloge države ne gre.

Medicina je eno tistih področij, kjer je intenzivnost inovacij prisotna že dalj časa. Inovacije tako že v osnovi z znanjem zdravnikov rešujejo življenja, ki so v njihovem primeru dodana vrednost, če se izrazimo z ekonomskimi kategorijami. In prav na področju medicine so v prihodnje pričakovanja največja, saj ravno novi, inovativni pristopi povečujejo učinkovitost zdravnikov. Prof. dr. Marko Noč z Medicinske fakultete in Univerzitetnega kliničnega centra je izpostavil, da »brez mednarodnega povezovanja seveda ne gre in zapiranje zgolj v lastne okvire vedno bolj slabi tudi medicino kot stroko in kot znanost.«

Andraž Tori, soustanovitelj start-upa Zemanta, ima izkušnje z različnimi investitorji po svetu, ki so v veliki meri skoncentrirani v Silicijevi dolini, vsaj kar se tehnoloških inovacij tiče. »Mednarodno povezovanje in odprtost v svet je edini način in zagotovilo preboja iz slovenske zatohlosti,« je poudaril Tori.

Udeleženci srečanja so tako še enkrat izpostavili ključna elementa prihodnjega razvoja; to sta odprtost v svet in sposobnost povezovanja.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *